Uraz łąkotki – na czym polega dolegliwość?
Uraz łąkotki dotyczy uszkodzenia jednej z dwóch chrząstek, które amortyzują staw podczas ruchu. Najczęściej dochodzi do niego gdy kolano zostanie skręcone (np. podczas uderzenia z boku), jednak stopa wciąż pozostaje stabilnie na podłożu.
Nieleczony uraz łąkotki może prowadzić do poważnych powikłań i stałej destabilizacji stanu kolanowego. Dlatego tak ważne jest jak najszybsze podjęcie leczenia.
Uraz łąkotki – jak go rozpoznać?
Uraz łąkotki powoduje brak stabilizacji kolana, która może wywoływać następujące objawy:
- ból kolana,
- uczucie „rwania” w kolanie,
- natychmiastowy lub pojawiający w ciągu kilku godzin obrzęk kolana,
- uczucie „blokady” lub „strzelania” w kolanie,
- uczucie „uciekania” kolana.
Uraz łąkotki – jaka diagnostyka obrazowa?
- Rezonans magnetyczny
Uraz łąkotki – jak możesz sobie pomóc?
Jeśli podejrzewasz, że doszło do uszkodzenia łąkotki koniecznie skontaktuj się z lekarzem specjalistą. W między czasie należy:
- zaprzestać aktywności fizycznej obciążającej kolano,
- obłożyć kolano kompresami z lodem (przez 15-20 minut co 1-2 godziny),
- założyć opatrunek uciskowy dookoła uszkodzonego kolana,
- w pozycji leżącej lub półleżącej trzymać nogę na podwyższeniu, by kolano znalazło się powyżej poziomu serca.
- zastosuj ortezę (stabilizator kolana)
- poruszaj się z kulami
Ponieważ w leczeniu urazów łąkotki kluczowe są pierwsze doby, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem specjalistą.
Uraz łąkotki – tego unikaj!
Ponieważ towarzyszący urazom łąkotki obrzęk może spowolniać proces gojenia i utrudniać leczenie, należy unikać czynności zwiększających dopływ krwi do uszkodzonego stawu. Należą do nich:
- gorące prysznice,
- stosowanie maści rozgrzewających,
- spożywanie alkoholu,
- nadmierna aktywność fizyczna.
Uraz łąkotki – na czym polega leczenie?
Decyzję o sposobie leczenia podejmuje się na podstawie wyników badań, informujących o rodzaju i powadze urazu. Leczenie może obejmować:
- zabieg chirurgiczny,
- zmianę rodzaju wykonywanej aktywności fizycznej,
- stosowanie ćwiczeń wzmacniających i rozciągających
- zastrzyki do kolana
Po podjęciu odpowiedniego leczenia powrót do zdrowia zajmuje zwykle około kilki tygodni. Okres ten może jednak przedłużyć się, jeśli podczas urazu doszło też do uszkodzenia innych struktur kolana.
Operacja uszkodzonej łąkotki
Najlepszym rozwiązaniem w przypadku uszkodzenia jest zeszycie łąkotki. Czasami jednak uszkodzenia mogą być zbyt skomplikowane lub gdy zbyt późno podjęte zostanie leczenie. W takim przypadku, kiedy uszkodzenie obejmuje większy fragment łąkotki który został wycięty, możliwe jest jego odbudowanie przy pomocy wszywanego w miejsce uszkodzenia biomateriału (implant łąkotkowy ACTIFIT lub MENAFLEX, CMI). Stanowi on jakby rusztowanie, na którym odrasta zniszczona łąkotka, przy pomocy własnych komórek pacjenta. Kiedy jednak uszkodzenie obejmuje większą część łąkotki, to wtedy odpowiednim rozwiązaniem jest przeszczep łąkotki od dawcy narządów (allograft łąkotki). Łąkotki do przeszczepu są pozyskiwane z banku tkanek w którym są przechowywane po pobraniu od zmarłych. Niestety, zabiegi takie mają nieco większe ryzyko niepowodzenia i spora część pacjentów, nawet pomimo prawidłowo wykonanej operacji, ma nadal większe ryzyko rozwoju choroby zwyrodnieniowej i może wymagać kolejnych operacji.