Ból kolana – najczęstsze przyczyny bólu stawu kolanowego – Słynarski Klinika Chirurgii kolana
+48 507 778 575, +48 507 778 414 PON - PT: 8:00 - 20:00 KLINIKA CHIRURGII KOLANA DR SŁYNARSKIEGO ul. Domaniewska 37, 02-672 Warszawa
+48 507 778 575, +48 507 778 414 Mon - Fri: 8:00 AM - 8:00 PM KLINIKA CHIRURGII KOLANA DR SŁYNARSKIEGO ul. Domaniewska 37, 02-672 Warszawa

Ból kolana – najczęstsze przyczyny bólu stawu kolanowego

Ból kolana to powszechna i bardzo uciążliwa dolegliwość, która pojawia się niezależnie od wieku. Bóle stawu kolanowego utrudniają pracę i codzienne aktywności. Jakie są przyczyny bólu kolan i jakie metody leczenia stawu kolanowego są obecnie stosowane? Kiedy należy umówić się na konsultację lekarską?

Budowa stawu kolanowego – co warto wiedzieć?

Pacjenci często pytają lekarza, jak zbudowane jest kolano. Czy wiedzieliście, że staw kolanowy jest największym stawem w ludzkim ciele? Złożona budowa czyni go niestety bardzo podatnym na urazy i uszkodzenia, które mogą dotyczyć wielu elementów kolana, w tym torebki stawowej, łąkotek, rzepki, ale również powierzchni stawowych pokrytych chrząstką szklistą, więzadeł wewnętrznych i zewnętrznych stabilizujących staw i kaletki maziowej.

Ból kolana – przyczyny

Ból kolana to coraz powszechniejsza dolegliwość, mająca wiele przyczyn. Ból stawu kolanowego może być konsekwencją zwyrodnienia, zużycia lub urazu mechanicznego, na przykład:

  • przeciążenia,
  • stłuczenia,
  • skręcenia,
  • naderwania,
  • zwichnięcia.

Powodem bólu kolana może też być również zapalenie będące skutkiem innej choroby np. choroby reumatycznej, choroby tarczycy lub zakażenia drobnoustrojami np. bakteriami – towarzyszy mu wówczas gorączka, zaczerwienienie i obrzęk w obrębie stawu, co jest groźnym stanem i istotnie utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Nieleczony ból kolana niesie ze sobą ryzyko poważniejszych konsekwencji. Pacjent zaczyna utykać, pojawiają się problemy ze zginaniem i wyprostowaniem kończyny. Problematyczne staje się nawet chodzenie po schodach.

Na ból kolana skarżą się wyczynowi sportowcy, jak również amatorzy, między innymi biegacze, narciarze i piłkarze. Często dotyka również osoby borykające się z nadwagą i otyłością, co wynika z istotnego obciążenia stawów kolanowych.

Ból kolana – co robić?

Ból kolana jest sygnałem ostrzegawczym, którego w żadnym wypadku nie należy bagatelizować. Choć nie każdy ból kolana jest oznaką jego uszkodzenia, to problem powinien zostać jak najszybciej skonsultowany ze specjalistą.

Tylko ortopeda może rozpoznać rodzaj urazu i wdrożyć odpowiednie leczenie. Wczesne wykrycie nieprawidłowości daje możliwość leczenia zachowawczego, czyli nieoperacyjnego lub uzyskania lepszych wyników, w momencie, gdy konieczna jest operacja kolana.

Ból kolana – diagnostyka w Klinice Chirurgii Kolana Słynarski

W Klinice Chirurgii Kolana Słynarski specjalista dr Konrad Słynarski zbada dokładnie staw kolanowy i w zależności od oceny klinicznej skieruje pacjenta na badania dodatkowe takie jak:

  • RTG,
  • rezonans magnetyczny,
  • tomografię komputerową,
  • USG stawu,
  • punkcję stawu,
  • nano-artroskopię.

Operacja kolana czy leczenie zabiegowe?

Leczenie bolącego kolana jest uzależnione od wielu czynników, między innymi od ilości uszkodzonych wiązadeł, od tego, czy nastąpiły uszkodzenia wewnątrzstawowe lub zewnątrzstawowe oraz od wieku i aktywności fizycznej pacjenta. Nieinwazyjne metody leczenia to między innymi:

  • podawanie leków przeciwzapalnych,
  • leczenie zastrzykami np. osoczem bogatopłytkowym, kwasem hialuronowym czy tzw. „komórkami macierzystymi”
  • stosowanie masaży i ćwiczeń rozciągających,
  • wykonywanie ćwiczeń poprawiających ruchomość lub np. ustawienie rzepki,
  • używanie taśm i stabilizatorów odciążających staw.

W niektórych przypadkach niezbędny jest zabieg chirurgiczny, czyli operacja kolana. Jednak pamiętajmy, że jest to rozwiązanie stosowane ostatecznie, gdy nieinwazyjne metody leczenia zawodzą.

Doskwiera Ci ból kolana?

Nie zwlekaj i umów się na konsultacje z naszym światowej sławy specjalistą, ortopedą dr. Konradem Słynarskim. Odkładanie wizyty u specjalisty może skończyć się poważnymi powikłaniami i znacznie utrudnić leczenie stawu!