Przyczyny
Zwapnienia stożka rotatorów stanowią częsty problem ortopedyczny. Schorzenie to charakteryzuje się odkładaniem złogów wapnia w ścięgnach stożka rotatorów barku (najczęściej to ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego i podgrzebieniowego).
Powodują ból oraz ograniczają ruchomość całego stawu. Do tego stanu mogą doprowadzić długotrwałe zmiany przeciążeniowe, zapalne oraz przebyte urazy, które to powodują mikrouszkodzenia samych ścięgien. Dokładne przyczyny nie są do końca poznane.
Warto nadmienić, iż same zwapnienia mogą mieć różną strukturę. W fazie początkowej (wczesnej) ich powstawania są bardziej płynne, żelowe natomiast później w fazie przewlekłej mają charakter stały.
Objawy
Typowymi objawami mogącymi świadczyć i zwapnieniu stożka rotatorów to przede wszystkim ból barku nasilający się podczas wykonywania ruchów ramieniem np do boku (odwodzenie). Często pacjenci nie mogą spać na chorym boku.
Diagnoza
Doskonałą metodą diagnostyczną wykrywania zwapnienia stożka rotatorów jest badanie ultrasonograficzne. Jesteśmy w stanie dokłanie określić ich lokalizację, rozmiar oraz wstępnie ich charakter (płynny czy stały).
Leczenie
W przypadku dolegliwości spowodowanych obecnością zwapnień leczeniem pierwszego rzutu jest przejmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, rehabilitacja. W przypadku niepowodzenia można podać blokadę sterydową.
Powszechnie stosowaną na świecie metodą terapeutyczną, będącą leczeniem przyczynowym, a nie objawowym, jest wypłukiwanie zwapnień z stożka rotatorów. Technika ta w piśmiennictwie określana jest pod nazwą barbotage (barbotaż). Polega na wypłukiwaniu, a następnie zasysaniu zwapnień przy użyciu igły ze strzykawką. Zabieg jest wykonywany wyłącznie pod kontrolą usg i trwa kilkanaście minut. Standardowo stosuje się znieczulenie miejscowe oraz po wykonanej procedurze można podać blokadę sterydową w zależności od współistniejącego stanu zapalnego. W tych przypadkach, gdy zwapnienia utrzymują się od kilku lat i mają twardą strukturę i nie jest możliwe odessanie można wykonać zabieg suchego igłowania z rozbijaniem zwapnień igłą. W tym przypadku jest szansa, iż drobne zwapnienia same się zaabsorbują, ewentualnie przestaną stanowić przeszkodę mechaniczną, przy okazji dojdzie do regeneracji stożka rotatorów.
Po zabiegu zalecana jest wizyta kontrolna, celem oceny oraz rozpoczęcia rehabilitacji. Należy pamiętać również o tym, iż w niektórych przypadkach dochodzi do wznowy powstania zwapnień, wówczas należy rozważyć powtórzenie zabiegu.
Czas trwania całego leczenia to ok 6-8tygodni.