Zwichnięcie rzepki – na czym polega uraz?
O zwichnięciu rzepki mówimy w momencie gdy rzepka przemieszcza się poza jej naturalne położenie i nie powraca na miejsce po wykonaniu ruchu. Może zdarzyć się tak, gdy nacisk na rzepkę jest zbyt duży w stosunku do wytrzymałości podtrzymujących ją mięśni i więzadeł. Dzieje się tak najczęściej podczas:
upadku na kolana,
na skutek zbyt mocnego skręcenia kolana, np. podczas nagłej zmiany ruchu.
Ze względu na powagę urazu zwichnięcie rzepki grozi poważnymi konsekwencjami, jak nawykowe wypadanie rzepki czy zapalenie stawu kolanowego. Dlatego tak ważne jest rozpoznanie objawów urazu i jak najszybsza pomoc lekarza specjalisty.
Zwichnięcie rzepki – jak je rozpoznać?
Zwichnięcia rzepki nie sposób przeoczyć ze względu na nagły i bardzo intensywny ból który mu towarzyszy. Najważniejsze objawy zwichnięcia rzepki to:
intensywny ból z przodu kolana,
uczucie, że kolano „ucieka”,
uczucie „przeskoczenia” czegoś w kolanie,
szybko pojawiający się obrzęk kolana (w ciągu 1-2 godziny od wypadku).
Zwichnięcie rzepki – jak możesz sobie pomóc?
Zwichniecie rzepki to uraz, który wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej. W między należy:
zaprzestać jakiejkolwiek aktywności fizycznej,
obłożyć kolano lodem,
ograniczyć poruszanie uszkodzonym stawem do absolutnego minimum.
Nigdy nie próbuj samodzielnie nastawić uszkodzonego stawu! Nieumiejętne nastawianie rzepki grozi poważnymi, często nieodwracalnymi uszkodzeniami, które mogą przedłużyć okres powrotu do zdrowia.
Zwichnięcie rzepki – tego unikaj!
Towarzyszący zwichnięciu rzepki obrzęk może znacznie utrudnić proces leczenia i wydłużyć czas powrotu do zdrowia. Dlatego unikaj czynności, które mogą zwiększać dopływ krwi do kolana. Należą do nich:
gorące prysznice,
maści rozgrzewające,
alkohol,
masaże.
Zwichnięcie rzepki – na czym polega leczenie?
W leczeniu zwichnięcia rzepki niezbędna jest pomoc specjalisty, który określi rodzaj i stopień uszkodzenia stawu. Na tej podstawie zaleci terapię, która może obejmować
noszenie ortezy, tapingu lub stabilizatora kolana,
chodzenie o kulach,
ćwiczenia przywracające sprawność stawu.
Dzięki szybkim udzieleniu profesjonalnej pomocy i przestrzeganiu zasad zaleconych przez specjalistę możliwy jest powrót do całkowitej sprawności fizycznej bez ryzyka wystąpienia konsekwencji, jakie niesie ze sobą zwichniecie rzepki.