naprawa chrząstki stawowejUbytek chrząstki stawowej – na czym polega uraz?
Ubytek chrząstki stawowej dotyczy uszkodzeń tkanki chrzęstnej zachodzących w obrębie stawu kolanowego. Uszkodzenia te mogą mieć przyczynę:
bezpośrednią, np. podczas upadku na kolana, gdy tkanka chrzęstna zostaje uszkodzona przez wbijającą się w nią rzepkę; pośrednią, gdy do uszkodzenia dochodzi wskutek innego urazu (np. więzadeł lub łąkotki), który w konsekwencji prowadzi do uszkodzenia tkanki chrzęstnej stawu kolanowego.
Ubytek chrząstki stawowej – jak go rozpoznać?
Charakterystyczne objawy, które towarzyszą ubytkowi chrząstki stawowej to:
ból kolana, pogłębiający się podczas prób obciążenia stawu (np. podczas wstawania);
uciążliwy, niedający się zniwelować obrzęk okolic kolana.
Ubytek chrząstki stawowej – jak możesz sobie pomóc?
Jeśli podejrzewasz, że doszło do ubytku chrząstki stawowej kolana jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem specjalistą. W międzyczasie postaraj się maksymalnie odciążyć kolano i zniwelować obrzęk. Możesz to zrobić stosując 4 proste kroki (tzw. metodę RICE):
Spoczynek – natychmiast przerwij wykonywaną czynność i zrób wszystko, by maksymalnie odciążyć kolano.
Lód – przez 15-20 minut przykładaj do kolana okłady z lodu (owiniętego np. w wilgotny ręcznik). Czynność powtarzaj co 1-2 godziny.
Ucisk – na uszkodzony staw załóż opatrunek uciskowy z bandaża elastycznego tak, by ściśle obejmował kolano, ale nie powodował bólu.
Podwyższenie – połóż się oprzyj wygodnie kolano na krześle lub poduszce. Noga powinna znaleźć się powyżej poziomu serca, co ułatwi krążenie i zniweluje obrzęki.
Ubytek chrząstki stawowej – tego unikaj!
Towarzyszące ubytkom chrząstki stawowej obrzęki wydłużają proces gojenia i opóźniają proces powrotu do zdrowia. Dlatego unikaj czynności, które sprzyjają utrzymywaniu się obrzęków. Należą do nich:
gorące prysznice;
stosowanie maści rozgrzewających;
spożycie alkoholu;
nadmierna aktywność fizyczna.
Ubytek chrząstki stawowej – na czym polega leczenie?
W zależności o stopnia uszkodzenia, ubytek chrząstki stawowej można leczyć poprzez:
zmianę aktywności fizycznej;
stosowanie środków przeciwbólowych i przeciwobrzękowych;
ćwiczenia wzmacniające i rozciągające staw.
Nieleczony ubytek chrząstki stawowej może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji, w tym zapalenia stawu kolanowego. Dlatego tak ważne jest, by jak najszybciej rozpocząć leczenie