Kolano skoczka – na czym polega uraz?
Kolano skoczka, czyli tendinopatia rzepkowa, to określenie stanu zapalnego w obrębie więzadła leżącego bezpośrednio pod rzepką. Dolegliwość powstaje na skutek przeciążenia więzadła rzepki, np. w wyniku skakania lub zeskakiwania. Najczęściej dochodzi do niej po zmianie trybu lub miejsca ćwiczeń (np. gwałtownie zwiększonej intensywności ćwiczeń na innym, twardym podłożu) lub w wyniku nieprawidłowości biomechanicznych czy zmniejszonej elastyczności mięśni.
Kolano skoczka – jak rozpoznać dolegliwość?
Tendinopatia rzepkowa rozwija się stopniowo, dlatego z początku jej objawy łatwo pomylić z wynikiem jednorazowego przeciążenia. Głównymi objawami kolana skoczka są:
ból bezpośrednio pod kolanem, nasilający się podczas skakania
uczucie sztywności lub ucisku w kolanie
Z początku ból pojawia się tylko bezpośrednio po treningu i szybko przechodzi. Jednak z czasem dolegliwości bólowe nasilają się, aż w końcu ból odczuwalny jest nieustannie.
Kolano skoczka – jak możesz sobie pomóc?
Tendinopatia rzepkowa wymaga leczenia, dlatego jeśli zaobserwujesz u siebie objawy kolana skoczka koniecznie skonsultuj się z lekarzem specjalistą. W międzyczasie możesz:
ograniczyć aktywność fizyczną nadwyrężającą uszkodzone więzadło
przykładać kompresy z lodu
wykonywać ćwiczenia rozciągające mięśnie ud
zrobić masaż rejonu poniżej rzepki, np. za pomocą kubka z lodem
Choć ćwiczenia fizyczne mogą przynosić chwilową ulgę (ból ustępuje pod wpływem rozgrzania stawu), to tylko pozory. Dalsze obciążanie nadwyrężonego więzadła może wydłużyć czas powrotu do zdrowia i wymusić długotrwałą przerwę w uprawianiu aktywności fizycznej.
Kolano skoczka – na czym polega leczenie?
Leczenie tendinopatii rzepkowej zależy od stopnia uszkodzenia więzadła. Na tej podstawie lekarz ułoży plan leczenia, który może obejmować:
Zmianę typy aktywności fizycznej
Masaże i ćwiczenia rozciągające
Wykonywanie ćwiczeń wzmacniających
Dzięki konsultacji lekarskiej możliwe jest nie tylko wyleczenie dolegliwości, ale też wykluczenie czynników, które mogą sprzyjać nawrotom tendinopatii rzepkowej w przyszłości.