Razem z profesorem Bløndem wykonaliśmy w lutym 2015 r. pierwszy w Polsce zabieg trochleoplastyki artroskopowej stosowany w leczeniu niestabilności rzepki spowodowanej przez dysplazję bloczka kości udowej.

W spoczynku rzepka zazwyczaj opiera się na bruździe między kłykciami kości udowej – tzw. bloczku kości udowej. Podczas zginania i prostowania kolana, rzepka ślizga się w górę i dół po bloczku. Czasem jednak ulega przemieszczeniu poza bruzdę (zwichnięciu), przyśrodkowo lub – częściej – bocznie, powodując silny ból, obrzęk i utratę czynności. Zazwyczaj dzieje się tak wskutek urazu – silnego uderzenia bądź upadku – jednak u niektórych osób dochodzi do nawykowych zwichnięć rzepki przy relatywnie małych urazach lub nawet bez nich ze względu na nieprawidłowości w budowie kolana. Jedną z nich może być nieprawidłowe ukształtowanie powierzchni stawowej rzepkowo-udowej, kiedy to bloczek kości udowej nie ma kształtu bruzdy, tylko jest płytki lub nawet wypukły.

Trochleoplastyka to nowa metoda leczenia tego problemu, polegająca na pogłębieniu lub wręcz utworzeniu bruzdy międzykłykciowej (bloczka). W tym celu podnosi się warstwę chrząstki stawowej, usuwa nadmiar kości, tworząc klin w kształcie litery V, a następnie chrząstkę umieszcza z powrotem na miejscu i przymocowuje wchłanialnymi taśmami. Taśma rozpuszcza się po ok. 6 tygodniach, więc nie ma potrzeby reoperacji. Zabieg pozwala najbardziej prawidłowo odtworzyć anatomię kolana, jest jednak nowy i niewielu lekarzy opanowało tę technikę. Profesor Blønd od roku 2008 wykonał już prawie 60 takich procedur i do tej pory wszystkie przebiegły pomyślnie, co jest bardzo obiecujące. Początkowo zabieg był przeprowadzany metodą otwartą, jednak został zastąpiony metodą artroskopową, która ma liczne zalety w porównaniu do tradycyjnych technik operacyjnych – mniejszą inwazyjność i bolesność, mniejsze blizny a także szybszą rehabilitację i powrót do sprawności.