Uszkodzenia chrząstki stawowej określane są jako chondromalacja (czyli rozmiękanie chrząstki). Mogą powstać wskutek urazu lub przewlekłego problemu w stawie (np. niestabilności kolana, uszkodzenia łąkotki lub zaburzenia osi mechanicznej).
Ubytek chrząstki o średnicy 1 cm może w ciągu 14 lat doprowadzić do rozwoju choroby zwyrodnieniowej kolana. Na tym filmie przedstawiamy jedną z wielu metod naprawy uszkodzonej chrząstki. Operacja wykonywana jest artroskopowo, czyli bez „otwierania” stawu.
Pozwala to na szybkie rozpoczęcie rehabilitacji, ponieważ ból po operacji jest niewielki. Dzięki temu powrót do zdrowia i sportu jest szybszy niż przy tradycyjnych metodach.
Skuteczność działania biomateriału Hyalofast (zbudowanego z kwasu hialuronowego) jest bardzo wysoka. W pierwszych godzinach po wszczepieniu stanowi on punkt zaczepienia dla komórek macierzystych uwolnionych z mikroskopijnych dziurek w kości. W kolejnych tygodniach, biomateriał podlegając rozpadowi uwalnia stopniowo drobne fragmenty kwasu hialuronowego, które stymulują komórki macierzyste do tego aby stawały się komórkami typowymi dla chrząstki stawowej – czyli chondrocytami.
Z biegiem czasu biomateriał będący „rusztowaniem” dla komórek zastępowany jest całkowicie własną tkanką podobną do chrząstki. W ciągu kilku miesięcy dojrzewa i jest zdolny do przenoszenia takich samych obciążeń jak normalna, zdrowa chrząstka.

ALternatywnie, stosowana jest przeze mnie metoda polegająca na przeszczepie szpiku kostnego na materiale Hyalofast bez wykonywania mikrozłamań.