BioPoly RS to nowatorski implant do częściowej protezoplastyki kolana. Znajduje zastosowanie w leczeniu uszkodzeń i ubytków chrzęstnych lub kostno-chrzęstnych zlokalizowanych na obciążanych powierzchniach kłykci kości udowej, które należą do najczęstszych dolegliwości w obrębie chrząstki stawowej kolana. Stanowi złoty środek pomiędzy dwoma skrajnymi podejściami w leczeniu dolegliwości bólowych kolana: z jednej strony metodami biologicznymi, takimi jak mikrozłamania czy allografty, z drugiej zaś klasyczną endoprotezoplastyką kolana. Opcja pierwsza jest stosowana głównie u ludzi młodych i aktywnych, jednak z różnych przyczyn nie zawsze z powodzeniem, druga odznacza się wysoką skutecznością, jest jednak dość inwazyjna i poważnie ogranicza późniejszą aktywność sportową.

 Implant BioPoly RS jest zbudowany z opatentowanego biomateriału stanowiącego połączenie dwóch sprawdzonych materiałów ortopedycznych: kwasu hialuronowego i UHMWPE – polietylenu o ultra wysokiej masie cząsteczkowej. Hydrofilowy polimer przyciąga maź stawową, tworząc gładką i śliską powierzchnię, która powstrzymuje mechaniczne tarcie obciążanych powierzchni stawowych prowadzące do ich zniszczenia. Dzięki temu przywraca funkcjonalną powierzchnię stawową i normalną anatomię. Dzięki unikalnej kompozycji materiał nie ulega degradacji ani demineralizacji, zapewniając trwały efekt leczniczy. Implant jest dostępny w trzech rozmiarach (średnica 15 mm, 20 mm lub 15 x 24 mm), co umożliwia zastosowanie go przy różnych rozmiarach ubytku.

 Procedura wszczepienia implantu może być przeprowadzana ambulatoryjnie, podczas prostego i szybkiego minimalnie inwazyjnego zabiegu, który dzięki intuicyjnej technice chirurgicznej zapewnia powtarzalne rezultaty. Badania kliniczne wykazały, że zastosowanie implantu przyczynia się do znacznego zmniejszenia dolegliwości bólowych. Zabieg umożliwia natychmiastowe obciążanie kończyny (w tolerowanym zakresie, z pomocą kul), co przekłada się na szybką rehabilitację i powrót do aktywności, w tym także sportowej, nawet po wieloletniej przerwie spowodowanej dolegliwościami bólowymi.